Friday April 24

Friday April 24
UBC Anatomy Laboratory – Cadaveric Workshop
**Registration by Invitation Only**
Audience
0830-0900 Breakfast, Registration & Networking with Exhibitors ALL
0900-1230 Percutaneous Tenotomy Course (max 40 pax) – Flavia Coroian, Bertrand Coulet, Christian Fontaine, Laure Gatin, Antoine Geffrier, Francois Genet, Nadine Sturbois-Nachef, Alexis Schnitzler
Special Guests: Professor Emeritus Stephen Tredwell, Professor Emeritus Mary Ann Keenan, Anne Auger (Anatomist)
ALL
1230-1315 Networking Lunch with Exhibitors ALL
1315-1500 Advanced Surgical Techniques for Tenotomy, Tendon Transfers, & Neurectomy – Bertrand Coulet, Christian Fontaine, Laure Gatin, Tom Goetz, Antoine Geffrier, Mary Ann Keenan, Emily Krauss, Nadine Sturbois-Nachef ALL
1500-1530 Networking Break with Exhibitors ALL
1530-1630 Advanced Surgical Techniques for Tenotomy, Tendon Transfers, & Neurectomy – Bertrand Coulet, Christian Fontaine, Laure Gatin, Tom Goetz, Antoine Geffrier, Mary Ann Keenan, Emily Krauss, Nadine Sturbois-Nachef Surgeons
Phenolization Locations for PMR – Flavia Coroian, Omar Khan, Alexis Schnitzler, Tamara Zagustin Non-Surgeons
1630-1730 Microfascicular Nerve Transfers – Emily Krauss Surgeons
Nerve Block Localization for PMR Doctors – Serdar Kocer, Omar Kahn, Rajiv Reebye, Dan Vincent, Paul Winston Non-Surgeons
1730 Faculty Dinner Faculty

Saturday April 25

Saturday April 25
Djavad Mowafaghian Centre for Brain Health
**Open to All Delegates**
0815-0840 Breakfast, Registration & Networking with Exhibitors
0845-0900 Welcome Remarks – Rajiv Reebye, Paul Winston
0900-1045 Session 1 – Moderators Mary Ann Keenan, Jorge Jacinto
0900-0930 Percutaneous Tenotomy – Flavia Coroian, Francois Genet, Alexis Schnitzler
0930-945 Casting and Taping – Stephano Carda
1000-1015 Heckmatt Scale – Rajiv Reebye
1015-1205 Session 2 – Moderator Francois Genet
1015-1030 Outcomes of Cryoneurotomy – Paul Winston
1030-1045 Outcomes of Laser Neurotomy – Franco Molteni
1045-1115 Networking Break with Exhibitors
1115-1205 Session 3 – Moderator – Paul Winston
1115-1130 Wearable Technologies – Josh Giles
1130-1145 The French Mobile Tenotomy Unit – Laure Gatin
1145-1300 Networking Lunch with Exhibitors &
Industry Sponsored Unaccreditted Educational Sessions
1300-1540 Session 4 – Moderator – Paul Winston
1300-1340 Nerve Block Course – Lectures, US and Anatomic Landmark – Omar Kahn, Serdar Kocer, Dan Vincent, Paul Winston,
1345-1540 Nerve Block Practice
1540-1610 Networking Break with Exhibitors
1610-1730 Session 5 – Moderators – Patrica Mills, Heather Finlayson
1610-1640 Acute to Chronic Management of the upper extremity a proposed pathway – Emily Krauss, Nadine Sturbois-Nachef, Paul Winston
1640-1710 Complicated Surgical Cases – Christian Fontaine, Laure Gatin, Antoine Geffrier, Bertrand Coulet, Mary Ann Keenan
1710-1730 Where do we go next? – Francois Genet
1730-1740 Closing & Departure – Rajiv Reebye, Paul Winston